Jirka Syrovátko v Dubaji 2:58:02

Posláno v: | »

Jirka je letošním prvním běžcem Kerteamu, který běžel maraton. Běželo se dnes brzo ráno v Dubaji.
Startovalo se ještě za tmy a v mlze takže počasí bylo docela příjemné, podle Jirkova telefonátu téměř ideální, navíc na absolutní rovině. Proto i vítěz měl čas pod 2:05. JIrka doběhl na 65.místě a z Čechů byl nejlepší.Se svými dojmy ze závodu se určitě zde s námi  ještě podělí.
Výsledky už najdete na   http://dubai.mikatiming.de/2013/?pid=list
Na facebooku už se dokonce m,ůžete podívat i na nějaké fotky, které krásně dokumentují ranní mlhu 

Vložil/a Kervitcer Jan st., Pá, 25.01.2013 - 11:52
jsyrovat Says:
Út, 29.01.2013 - 17:43

Reportáž z Dubaje

Úprk před horkem, aneb Dubai Marathon

Je to v háji, blesklo mi hlavou v půlce prosince, teploměr skoro na 40°C. A nebyl to ten v Dubaji. Několikatýdenní zasloužený, ale neplánovaný, odpočinek od běhu mě už skoro přesvědčil, že tenhle maraton bude daleko víc o turistice, než o překonávání osobáků. Měsíc před odletem jsem ještě se silným kašlem začal rychle dohánět na horách, co jsem zmeškal a aspoň kašel už po prvním běhu přešel. Žádné opatrné rozklusávání po nemoci to nebylo, každý druhý den 34km a za týden skoro 150. Za další dva týdny 12km testovací tempový běh mě ale navnadil, sice to ještě nebylo ideální, ale až tak špatné zase ne. V porovnání s podzimem a dobrou formou o 20vt. pomalejší a pocit těžkopádnější, ale šlo to. Hned další týden začala ještě neplánovaná adaptace na časový posun, jednou telekonference v 6 ráno, podruhé incident ve 4 ráno, pak už jen stačilo chodit velmi brzy spát :-)

První den v Dubaji jsem strávil prolézáním okolí startu a Marathon Village, kterou pořadatelé teprve stavěli, v Dubai Mall vlezl do obřího akvária, pod kterým vede asi 80m tunel, dal si těstoviny k obědu a pak našel konečně hotel, vzdálený asi jednu stanici metra od startu, kde byl výdej čísel. Nic víc, pasta party byla zrušena, pořadatelé se nemohli dohodnout s hotelem. Pak jsem ještě v podvečer dojel na pláž a rychle do moře než zapadne Slunce, voda byla dost příjemná. Už potmě jsem se vydal zpět k hotelu a hledal přitom nějakou pizzerii, byl to trošku problém, ale u rohu Safa Parku - mimochodem kolem je vyznačený běžecký okruh 3.3km - jsem konečně našel restauraci, kde měli těstoviny.

Dubai protíná 12-ti proudá dálnice a naštěstí už i metro, přes jehož stanice se dá dostat pěšky na druhou stranu, jinak to jde asi jen taxíkem. Z hotelu na start jsem to měl pěšky kousek, právě přes onu dálnici. V brzkém pátečním ránu jsem tedy vyrazil a na recepci hotelu zaslechl, že by češtinu? Dvě kolegyně se chystaly také na maraton a s další skupinou měly i nějaký minibus, za chvíli jsem v něm seděl taky a mířili jsme směrem ke startu u nejvyšší budovy světa Burj Khalifa. Vystoupili jsme všichni u metra přímo na kraji sjezdu z dálnice a připojili se k hadu dalších maratonců, mířících na start. Dvě stanice metra byly také kvůli umožnění přechodu dálnice otevřené, metro v pátek totiž jezdí až po 13 hodině. Start byl na Emaar Blvd, širokém bulváru, obepínajícím Burj Khalifu a Dubai Mall i s přilehlými komplexy dalších budov a hotelů. Pod celou komunikací je ještě dvoupatrové podzemní parkoviště - bylo úplně prázdné. Jsou tam také toalety, ty mobilní byly před startem hodně vytížené. Čas startu, v 7 ráno se kvapem blížil a už jsem musel dost svižným klusem dostat se trochu blíž k čáře.

Výstřel startovní pistole přišel ještě do husté ranní mlhy, skrz níž se právě vycházející slunce nedokázalo ještě prodrat. Vybíhalo se tak celkem do příjemného ranního chládku. Nechtěl jsem s ohledem na svůj stav začínat příliš rychlým tempem, kolega němec stojící před startem vedle mě to chtěl dát za 3hod., což jsem odhadoval, že v lepším případě bych za tohle byl taky rád. Po kilometru se ale pole úplně roztrhalo, měl jsem to asi ještě dost pod 4min./km, jak jsem se snažil vymotat po startu z davu. Pak jsem to srovnal a šel to trochu lehčeji v tempu 4:05. Na druhém kilometru šla pomalinku přede mě angličanka Jane Khan a já se za ní pověsil, šla to stejně rychle. Snažil jsem se ji střídat, což v první desítce ještě celkem šlo. Po chvíli už kolem nás prakticky nikdo nebyl, Jane držela naprosto strojové tempo a po třetím kilometru jsme občas už někoho i předběhli. Voda byla každých 2.5km, a to v podobě 0.5l láhví, vždycky jsem si loknul a zbytek vylil na hlavu s předtuchou blížícího se horka. Po pár kilometrech mlha zmizela a sluníčko už začínalo být mírně cítit. Na 8km se trasa dostala na pobřežní silnici Jumeirah Rd, zamířila k suchým dokům v Al Mina, a na 9km se otočila zpět. Pak se běželo až na 22km pořád rovně podél pobřeží směrem k Burj Al Arab. Připadalo mi to jako taková běžecká formulová rovinka. Netrvalo dlouho a k mé radosti se opět vběhlo na Jumeirah Rd do husté mlhy, ačkoliv místní mi na startu tvrdili, že se hned rozpustí. Běželo se mi díky tomu celkem dobře, ale strojové a evidentně lehké tempo Jane už na mě začínalo být celkem kruté, což jsem jí i někde na 15km zahlásil. Vždy na občerstvovačče mi 10m odskočila, ale zase jsem ji stáhnul. Takhle mě pak doslova dotáhla až do půlky v čase 1:26:19, pak ještě trošku přidala a já už musel naopak mírně zvolnit, těch posledních pár kilometrů před 21km už jsem šel téměř na doraz a to by bylo příliš troufalé, když jsem sotva v půlce.

Ještě na otočče na 22km jsem za Jane ztrácel malinko, ale za otočkou už mi mizela s každým krokem. Od teď jsem běžel zpět v mlze úplně sám, leckdy byla mlha tak hustá, že jsem ani neviděl nikoho na té rovince přede mnou, hrozně demotivující. Před 30km mě už začínali naopak někteří dobíhat a předbíhat, takhle se nejspíš projevil výpadek a nemoc před měsícem. Nedalo se nic dělat, jen jsem se snažil běžet úsporně a šetřit síly. Za tím 30km se už také vyběhlo z mlhy a po 9 hod. už slunce o sobě dávalo docela znát, najednou ty občerstvovačky po 2.5km byly od sebe nějak moc daleko. Začala taky dost úporně protestovat pravá noha, od hýždě až po lýtko a sváděla souboj s hlavou, kdo z koho. Moje hlava ale zpravidla nikdy nic nevzdává, aspoň ne nijak snadno. Poslední kilometry tedy nestály za nic, ale tempo jsem si stále hlídal, aspoň pod ty 3 hod. aby mi to vyšlo. Před 40km mě předběhl japonec Takeshi Nyuhara a to tak razantně, že byl během chvilky snad 100m přede mnou. Nějak to se mnou hnulo, přece jen, poslední dva kilometry, noha najednou jakoby s vidinou konce utrpení vzdala souboj s hlavou a japonce jsem začal zase hodně rychle stahovat. Na 41km už jsem mu skoro dýchal na záda s 10m odstupem, ale teď se držel, asi mě tam nějak vycítil, jak diváci každého povzbuzovali. Po 500m jsem už byl těsně za ním, a rozhodl se vzít ho ještě dřív, než jsem viděl cíl, který byl v táhlé zatáčce schovaný. Člověk na to musí mít dost jistoty a v tom momentě ještě přidat a odskočit, aby toho dotyčného ani náhodou nenapadlo mě stíhat. Jak jsem byl pár metrů před ním, už to bylo sotva 400m do cíle a začal jsem se zbytkem všech sil sprintovat co to šlo. Zezadu se totiž ozýval ryk a povzbuzování, za japoncem mohutně finišoval ještě jeden němec. Rozhodně jsem se nechtěl nechat někým předběhnout těsně před čarou a vběhl jsem do cíle už nikým neohrožován na 65. pozici, za 2:58:02. Aspoň ten závěr jsem si dokonale užil, když už to nešlo ideálně celou trasu. Ale i díky povedenému finiši pak má člověk spravenou náladu a ten maraton prostě stojí za to. Měl jsem opravdu radost, můj čtvrtý maraton pod 3 hod., po nemoci bych to ani nemusel čekat, navíc v teplém počasí se mi dobře neběhá. Tady ale počasí bylo letos milosrdné, alespoň k těm trochu rychlejším. Můj respekt mají zvláště ti o dost pomalejší, běží totiž daleko delší dobu a velkou část z toho už i v pozdně dopoledním horku, a slunce tu opravdu pálí docela dost. Jane se první půlku evidentně asi flákala, tu druhou totiž zrychlila na tempo 3:58 a čas v cíli měla 2:49:57 (osobák). Na něco takového bych asi neměl ani s nejlepší formou. Kolega němec, s kterým jsem stál na startu se přihnal do cíle asi s půlminutovým odstupem, jeho první maraton pod 3 hod., úplně zářil radostí.
Záznam mého běhu na Garmin Connect (http://connect.garmin.com/activity/267343797).

V Dubaji běželi maraton i další češi. Z velké části pravděpodobně zde nebo v okolí dlouhodobě pracující - soudě alespoň podle tabulek na behej.com. Jejich výsledky:
105. Jiří Vyštejn, 3:10:14 (třetí maraton v Dubaji, letos výrazně vylepšený čas)
262. Jaroslav Prokop, 3:32:15 (pátý maraton v Dubaji, každý rok s výrazně lepším časem)
537. Martin Vlček, 3:55:18 (druhý maraton v Dubaji, také výrazně vylepšený čas)
824. Jan Tarsinský, 4:19:43 (druhý maraton v Dubaji)
231. Jana Jarukšová, 4:28:29 (první start v Dubaji, http://www.riyadhroadrunners.com/International_events.html)
232. Kateřina Holečková, 4:28:30 (http://www.riyadhroadrunners.com/International_events.html)
1431. Dr. Jaromír Janev, 6:27:27
1432. František Dědičík, 6:27:27
Kompletní výsledky: http://dubai.mikatiming.de/2013/?pid=search

Marathon Village
V cíli jsem využil masáží, které mi zpravidla hodně pomůžou při následné regeneraci, dostal jsem se pod ruky dvou fyzioterapeutů z bývalé Jugoslávie, kteří tu už také dlouhodobě žijí a specializují se na sportovní fyzioterapii. Pak jsem se přesunul na malý poloostrůvek naproti Burj Khalifě, kde byla už v plném proudu party a oslavy v Marathon Village. Etiopané se mohli pobláznit radostí a všichni tam neustále zpívali a ti co mohli tančili. Bylo tam i pár stánků s běžeckým zbožím, ale ty by člověk na prstech jedné ruky spočítal, víceméně se to omezilo na odkázání do obchodů v Dubai Mall, žádné Expo jako jinde.
Punjabi Boys http://www.youtube.com/watch?v=NsqmRHohDd0&list=UUp3LcmiYpBqruLmRutM2jHw&index=1

Dubaj a Emiráty celé jsou tak trochu jiný svět, úplně jiný, než na co je člověk zbyklý z Evropy. Na druhou stranu je ale Dubaj i hodně kosmopolitní město. Trochu mi to připadá jako něco mezi amerikou a sci-fi městy z Hvězdných válek. Všude vládne pořádek v jakémkoliv smyslu, všichni se chovají k ostatním s respektem a úctou (i když, no jezdí trochu jako blázni), WC vždy perfekně uklizené, vždy tam byl nějaký zřízenec na úklid a občas mi i ochotně třeba podal ubrousky na utření rukou u umyvadla. To samé na mobilních WC na startu maratonu, i když tam to už nestíhali ve špičče moc uklízet - bylo tam prostě narváno. O maraton samotný tady nikdo z místních ani přistěhovalců moc zájem nejeví, alespoň soudě podle téměř nulového počtu diváků podél trasy, snad s vyjímkou prostoru startu a cíle. Trasa je ale svým způsobem zajímavá, pokud nezazlobí počasí, tak se dá běžet i hodně rychle a mě osobně so to líbilo. Dubajský maraton se jako všechny ostatní velké maratony každým rokem rozrůstá a běžců přibývá. I v celém městě je vidět podpora pro běžce, je tu několik parků a promenád, kde jsou přímo vyznačené kilometry a neustále jsou tu vidět běžci. Dubaj pro mě byla zprvu takovou neznámou, že jsem se první den bál, jestli můžu třeba vyběhnout z hotelu v kraťasech, ale byl jsem ujištěň, že ano. Není to problém ani v metru, ani v centru ve městě. Zdá se být i dobrou volbou spojení regeneračního odpočinku s dovolenou a trochu si tu pobyt prodloužit, voda v moři je celkem příjemná, jsou tu i vyhřívané bazény a ceny jsou sice vyšší než doma, ale zpravidla ne nijak přemrštěné.

Jiří Syrovátko z Dubaje

Pár fotek:

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/773589_4358022427984_569108375_o.jpg - Dubai Mall

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/775180_4358461918971_1119668780_o.jpg - akvárium v Dubai Mall

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/739968_4358321915471_1262782709_o.jpg - už s číslem :-)

 

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/778728_4362266974095_1685017103_o.jpg - v cíli za 2:58:02, půlka 1:26:19, v té druhé jsem byl o 6 min. pomalejší, nedalo se to...

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/798195_4362269614161_1400959238_o.jpg - v cíli, čekám na masáže

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/792151_4362412657737_81079157_o.jpg - vítězné rejdění etiopanů, obsadili první 4 místa a všichni si to rozdali až ve finiši s jedním keňanem, kterému asi nic nedovolili. Tady se mohli pobláznit radostí.

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/793752_4362599622411_1256481962_o.jpg - tahle angličanka mě dotáhla až na půlku

 

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/793756_4365069764163_1876814609_o.jpg - pláž a Palm Jumeira

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/775852_4365072084221_735115108_o.jpg - mrakodrapy v Dubai Marina

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/774372_4365078324377_1944517412_o.jpg - Dubai Marina - umělý záliv

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/798389_4365078484381_395995786_o.jpg - všude mraky restaurací a lidí

 

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/774176_4368286684584_744621513_o.jpg - moje formule :-)

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/287498_4379402162464_1803603289_o.jpg - po očku jsem ho pořád sledoval, co kdyby ho napadalo mě třeba olíznout...
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/793730_4379456603825_1820313703_o.jpg - 12km výklus

 

Sdílet....

share