20150328 Sportissimo Prague Half Marathon

Posláno v: | »

 

Po výrazném osobáku na Kbelské desítce před třemi týdny jsem byl dobře naladěný. Hned v úterý jsem se nechal ukecat na tempový běh s kolegou v Basileji (lsvb.ch), šli jsme 15km, já v průměru 3:51, což bylo nepatrně rychlejší než tempo mého osobáku na půlmaratonu a kolega v druhé půlce ještě zrychloval (běhá marathon asi za 2:40). Odběhal jsem si ještě pár kvalitních tréninků, zopakoval v tom i 11km st. a rozl. s každým druhým km volnějším a měl to za 42:41 (o minutu rychlejší než podobný trénink v hale před desítkou http://www.kerteam.cz/node/1167). Poslední úterý před půlmaratonem jsem si ještě dal jen kratších 2x2km s pomalejším 1km mezi tím a pak už jen do soboty odpočíval.

 

V sobotu ráno (pro někoho už skoro poledne) jsem se vykopal z domu hodinu před startem a vyrazil tramvají a pak klusem směrem na start. Byl jsem pořád nedospaný, a tak jsem zamířil do nějakého hotelu (Four Seasons) na kafe. „Co gentlemani potřebují?!?“ – ozval se venku portýr se zvídavostí a zděšeností zároveň, jak viděl dva běžce mířící do dveří. „Kafe!“ – odpovídám a pokračuju dál,... „ehm, tam ,... doprava...“, odpovídá lehce zaskočený portýr. Vlezl jsem do haly a zamířil do už prázdné restaurace, kde už dávno skončili se snídaní. Ptám se na kafe, ale „mám jen 50-ti korunu“, číšník se podivuje, pak jde ke kase a říká, „no, ono to nejlevnější stojí 80,-". :D. Tak mu říkám, ať mi ho tedy udělá menší, což měl ale zase problém dát do kasy. Šel za šéfem, vrátil se, začal dělat kafe a říká „to je OK“. Nakonec mi dali kafe zadarmo :-). Ještě jsem si tam odskočil a vyrazil se rozcvičit a pak už hned do koridoru, neb moc času nezbývalo. 

 

Ani ne deset minut před startem se v prvním koridoru nikdo netlačil, jaký rozdíl oproti minulosti. Naopak dost prostoru, že se všichni pořád ještě v kolečku rozklusávali. Postál jsem v klidu hned za startem a byl asi ve čtvrté řadě. Dnes startoval Pavel Nedvěd, náš současný prezident holduje asi něčemu jinému a nejde ve stopách svého předchůdce (možná se pořadatelé obávají, aby někoho z elity při startu nepostřelil :D). Ještě jsem se u kolegů před a za mnou ujistil ohledně tempa, že nebudu nikomu překážet a naopak a už jen čekal na 12 hodinu. 

 

Nedvěd vystřelil, a všichni vypálili vpřed tak rychle, že jsem ani Vltavu nezaslechl. Byl jsem tak vpředu, že hned za křižovatkou jsem měl snad půl šířky silnice napravo pro sebe. U Karlova mostu bylo trošku hustěji, ale ani tam nebyl větší problém. Vpředu jsem dokonce krátce zahlédl celé elitní pole, jak pomalinku mizí z dohledu. Někteří se ale už mísili s davem za nimi. Už po kilometru jsem míjel Petru Kamínkovou, která by mi za normálních okolností pár minut nejspíš nadělila. Trenér se zjevil na 2.km, kde mi hlásil 7:20. Po 3 kilometrech tempo asi 3:35, stále s lehkým pocitem. Pak to už začínalo být drobet cítit. Jednolité pole se začínalo trhat, dotáhl jsem jednu skupinku před sebou a držel se jí. Byla v ní i nějaká švédka (Johanna Bäcklund). Po chvilce jsem je zkoušel předběhnout, ale někteří se nechtěli dát, předběhli mě zpět a pak zpravidla zase zpomalili. Tohle mi dělala nejvíc ona švédka a vždy před nějakou prudší zatáčkou, kdy se přede mě doslova vecpala a já měl asi dvakrát co dělat, abych o ní nezakopl. Tak jsem ji i ostatní radši nechal být, na pětce jsem byl za 18:22, což by byl i osobák (neběžet letos ve Kbelích) a zdálo se mi to tak akorát příliš rychlé.

 

Do kopečka na most směrem na Smíchov jsem to tempo pěkně pocítil a jak nemám tu smíchovskou otočku rád, tak mi ta skupinka i odskočila. Hned jsem to na mostě napravil, jen ta švédka se pořád držela vepředu. Na konci mostu mě ale popohnal Honza Prokop a před zatáčkou už jsem byl před ní. Teda skoro, hned mi tam vlezla zpátky, tentokrát jsem jí to ale hned za zatáčkou z klesání oplatil. Tady jsem zaregistroval, že neumí přidat z kopce, a že asi běží už dost nadoraz. Pak mě ale v půlce cesty do otočky zase stáhla a předběhla. Smíchov má na mě naprosto demotivující účinky a tak mě před otočkou předběhla ještě celá skupinka. Po otočce jsem za nimi už trochu vlál, spravil to na chvíli zase Honza Prokop, který slezl z mostu mezitím dolů a opět jsem slyšel jeho povzbuzování. Naštěstí se objevila občerstvovačka a mohl jsem na sebe hodit konečně trochu vody, byl jsem už úplně vysušený. Díky tomu jsem ustál tempo a stále vlál za onou skupinkou s odstupem deseti metrů. 

 

Jak se blížila desítka, blížil jsem se pomalinku zpátky k té skupince vpředu. Na mostě už jsem je stahoval a za desítkou už byl zase s nimi, desítka v čase 37:12 (to by byl taky hezký osobák na desítce, před těmi Kbely). Dokonce v kopečku ke Karlovu mostu jsem je i předbíhal, jen zase ta švédka mě nechtěla za nic pustit dopředu. 

Prostě se nedala, a mě by to stálo zbytečně moc sil. V zatáčce u Rudolfina jsem radši běžel vedle vnějškem, než abych riskoval. Na mostě jsem ji konečně předběhl, ale před zatáčkou na té hrbolaté dlažbě mi to nějak nešlo, a šup, zas mi tam před zatáčkou vběhla. Teď už mě ale docela štvala, už jsem jí musel i rukou postrčit před sebe, protože mě úplně zavřela a já neměl místo. Hned ve stoupání před další zatáčkou jsem ji vzal a teď je všechny do kopečka táhl. Po chvilce si to ale nedala líbit a zas hned dopředu. Fakt jsem nevěděl, kdo z té naší skupinky toho měl víc dost, ale ostatní spíš za námi vláli a v cíli byli kromě jednoho minutu až dvě za námi.

 

S Holešovicemi se blížil 15.km a pár zatáček. Švédka si opět bedlivě ohlídala, aby v nich byla vpředu, za druhou zatáčkou jsem šel ale zas dopředu, konec se blížil a bylo třeba trochu za to vzít. Teď jsem postřehl, že švédka na to zareagovala dost vlažně. Po půl kilometru mě zase stáhla a poslední zatáčky před holešovickým mostem se zase chtěla vecpat přede mě, ale už jí asi docházely síly. Při stoupání na most za zatáčkou jsem ji najednou setřásl a později ji viděl až v cíli. Na mostě jsem pelášil co to dalo a dva běžce tam vzal. Po otočce a občerstvovačce to začalo citelně foukat proti, ke vší smůle jsem to tam musel jít sám. Tam mě zezadu dotáhla tříčlenná skupinka, dva mě předběhli a jejich tempu jsem už nestačil, abych se za nimi schoval, místo toho jsem táhl za sebou toho třetího, který toho měl stejně tak dost jako já. Snažil jsem se už dávat do toho všechny zbytky sil, ale na moc rychlejší tempo to už nestačilo. Dotáhl jsem jen skupinku před sebou v tunelu, ale jít před ně už nešlo. Takhle jsem za nimi doběhl až na 20.km. 

 

Ani na posledním kilometru se mi nedařilo zrychlit o tolik, aby to stačilo na ty přede mnou, pořád jsem se jen držel za skupinkou a stahoval je jen velmi mírně. Asi půl kilometru před cílem trenér hlásil 18:10, to už jsem věděl, že to pod vysněných 1:20 dám, ale bylo to ještě k mostu, na druhou stranu řeky a zatáčka do cíle, ale necelé dvě minuty už mi bohatě musí stačit. V půlce mostu jsem zavětřil, jak se skupinka vyhýbá nějakému pomalejšímu běžci, trošku mě to vybičovalo k většímu úsilí a poláka jsem vzal těsně před poslední zatáčkou. Posunul jsem se díky tomu v první stovce na 99. pozici. Cíl byl tu a na hodinách nade mnou svítilo příjemných 1:19:35, což bylo v RT 1:19:31. Tak se to nakonec podařilo. Vteřinu pod 1:20 to stihla ještě ona švédka, která toho měla viditelně plné zuby. Vzápětí dobíhala Patra Kamínková a zjevil se tam taky Ondra Beran. Za 1:28 jsem ještě viděl doběhnout Kláru Jakešovou.

 

Ani mi moc nebyla zima, jak jsem byl tím během rozpálený, navíc sluníčko příjemně hřálo. Nohy byly celkem v pohodě, ale po vyjití ven jsem se přece jen raději ještě vrátil na krátkou masáž. Tam jsem ale za necelých deset minut parádně vymrznul - v ulici ve stínu to hezky profukovalo, s radostí jsem odtamtud vypadl a šel se vyklusat, nejdřív na trať, tempo těch co po necelých 2h. dobíhali mi akorát sedělo, a pak jsem to natáhl až domů.

 

Tenhle půlmaratón se mi tedy hodně vydařil. Celkově 99. a v kategorii MM45 4., se ztrátou přesně jedné minuty na třetího. Co trošičku nevyšlo, neudržel jsem nasazené tempo a v druhé a hlavně třetí pětce šel výrazně pomaleji, poslední pětku už se to ale zase trochu zrychlilo i proti tomu větru. Tak snad příště, těch půlmaratonů jsem v poslední době moc neběžel, poslední de facto před 2 lety v Ústí.

 

Jirka

 

Výsledky: http://www.runczech.com/cs/vysledky/vysledky-2015/sportisimo-1-2maraton-praha/index.shtml

Krátké video z mého běhu (start, 5, 10, 15, 20, cíl):http://video.irewind.com/public/video/lASA6BhfmsUo9gVE9F6Ypa4Wy

 

Vložil/a jsyrovat, St, 01.04.2015 - 21:30

Sdílet....

share